Перший показ проєкту «1000 хвилин студентського кіно» зібрав повну залу Довженко-Центру
24 липня у Довженко-Центрі відбулося відкриття культурно-освітнього проєкту «1000 хвилин студентського кіно», започаткованого Інститутом екранних мистецтв Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого. Перший показ зібрав повну залу глядачів — студентів і викладачів, представників державних інституцій та кіноіндустрії, а також тих, хто цікавиться сучасним українським і студентським кіно.


Старт проєкту засвідчив, що молоде українське кіно поступово виходить за межі навчальних аудиторій і вибудовує діалог із ширшою аудиторією. «1000 хвилин студентського кіно» має стати постійним майданчиком для демонстрації студентських і дебютних робіт, їхнього професійного обговорення та зустрічі авторів і авторок із глядачами.
Особливого значення відкриттю надала участь представників різних ланок української кіносфери. Молодих кінематографістів і глядачів привітали голова Державного агентства України з питань кіно Андрій Осіпов, генеральний директор Національного центру Олександра Довженка Ігор Гладун, член наглядової ради мережі кінотеатрів Multiplex Ігор Савкін та директор Інституту екранних мистецтв Сергій Міранков.
У своїх виступах вони наголосили на необхідності співпраці між державою, освітою, культурними інституціями та кіноіндустрією. Така взаємодія має підтримувати не лише створення студентських фільмів, а й забезпечувати їхнє подальше публічне життя: покази, професійне обговорення, дистрибуцію та вихід до ширшої аудиторії.
Андрій Осіпов назвав відкриття проєкту важливою подією для молодих кінематографістів і висловив сподівання, що ініціатива розвиватиметься надалі: «Давайте спільно зробимо так, щоб 1000 хвилин студентського кіно переросли в 1000 годин студентського кіно, і насамперед — у якісному сенсі».

Ігор Гладун наголосив, що підтримка молодих авторів відповідає місії Довженко-Центру як простору збереження та осмислення української кінематографічної спадщини. «Коли до нас звернувся Сергій Міранков, ми одразу зрозуміли, що це і наша місія — організувати простір, завдяки якому наша молодь займатиме провідні місця на кіноландшафті країни. Усі архіви для вивчення нашої культурної спадщини завжди відкриті для студентів», — зазначив він.

Ігор Савкін висловив сподівання, що такі покази зможуть стати основою майбутньої дистрибуції фільмів молодих режисерів. Сергій Міранков, своєю чергою, наголосив, що відкриття проєкту є лише початком серії заходів, запланованих на літо й осінь, а головним завданням ініціативи є надати студентському кіно ширшу видимість і допомогти молодим авторам знайти свого глядача.


Зі вступним словом також виступила координаторка студентської культурно-просвітницької платформи КРЕМ — «Кадровий резерв екранних мистецтв» — Поліна Мельничук, студентка третього курсу освітньо-професійної програми «Кінознавство». Вона наголосила, що запуск проєкту став можливим завдяки спільній роботі університету, партнерів і студентської команди, та подякувала учасникам КРЕМ, які долучилися до підготовки й проведення події: Владиславу Бебешку, Валерії Царенко, Вероніці Трушиній, Марії Ірчак, Катерині Потапович, Марії Азізовій, Олегу Зозулі та Антону Малиновському.

У програмі першого показу глядачам було представлено дев’ять студентських фільмів. Після показу відбулося відкрите обговорення з їхніми авторами й
авторками, яке модерував кінознавець Владислав Бебешко. Для молодих кінематографістів, серед яких були Кирило Солощенко, Ілля Гороховський, Тігран Петровський, Кароліна Сінгх, Володимир Добривечір і Ольга Савченко, це стало можливістю безпосередньо почути реакцію аудиторії, пояснити власні творчі рішення та отримати досвід публічної презентації своїх робіт. Глядачі, своєю чергою, змогли поставити запитання, що виникли після перегляду, та безпосередньо поспілкуватися з авторами й авторками фільмів.


Важливо, що реалізація проєкту об’єднала державну інституцію, заклад вищої освіти, національний кіноархів і найбільшу мережу кінотеатрів країни. Така конфігурація демонструє прагнення сформувати повноцінний ланцюг розвитку молодого автора — від навчання й створення першої роботи до її зустрічі з глядачем, професійного обговорення та подальшого просування.
Для українського студентського кіно це має особливе значення. Однією з його тривалих проблем залишалася відсутність сталої системи публічних показів, фестивального просування та подальшої дистрибуції. Значна частина студентських робіт залишалася всередині університетського або вузького професійного середовища. Тому «1000 хвилин студентського кіно» задумано не лише як серію показів, а як спробу створити постійний механізм зустрічі студентських фільмів із глядачем.


Вибір Довженко-Центру як майданчика для відкриття проєкту також має символічне значення. Це простір, у якому збереження й осмислення української кінематографічної спадщини поєднуються з підтримкою сучасного кінопроцесу. Саме тут молоді автори представили свої роботи широкій аудиторії.
Проєкт стартував у час, коли українська культура продовжує створювати нові твори попри війну. Регулярні відкриті покази українських фільмів є не лише культурними подіями, а й способом підтримувати професійні зв’язки, суспільний діалог і культурну стійкість.
Наступні події проєкту «1000 хвилин студентського кіно» відбуватимуться протягом літа й осені 2026 року.


Проєкт реалізують Інститут екранних мистецтв КНУТКіТ імені І. К. Карпенка-Карого та студентська культурно-просвітницька платформа КРЕМ — «Кадровий резерв екранних мистецтв» — за підтримки Державного агентства України з питань кіно.
Генеральний партнер проєкту — Довженко-Центр. Партнери: найбільша мережа кінотеатрів Multiplex, Patriot Rental, Film Crew Academy, Асоціація “Дивись українське!”» та Sense Hub by Sense Bank.



- YouTube посилання: “1000 хвилин студентського кіно”: що показали молоді режисери на великому екрані
- Авторка фото: Марія Азізова