2. Про нас 🢒 Тримбач Сергій Васильович, старший викладач, заслужений діяч мистецтв України

Тримбач Сергій Васильович, старший викладач, заслужений діяч мистецтв України

• Історія українського кіно;
  • Драматургічні засади аудіовізуальної творчості;
  • Основи журналістики;
  • Українське кіно в контексті світового кінопроцесу

1973 року закінчив Київський державний (нині національний) університет
    імені Тараса Шевченка, філологічний факультет (українське відділення).
    По закінченні аспірантури (1979) працював науковим співробітником Інституту мистецтвознавства, фольклористики і етнології імені М.Рильського.
    У 2005-2013 рр. завідувачем відділу кінознавства того ж інституту, нині – старший науковий співробітник.

У 1998-2004 рр. – заступник генерального директора Національного центру Олександра Довженка.
    Упродовж 2009-2016 рр. – голова Національної спілки кінематографістів України (НСКУ),
    з 2016 р. – заступни голови НСКУ.

Член-кореспондент Національної академії мистецтв України, лауреат Державної премії
    імені О. Довженка.
    Досліджує історію кіномистецтва, головним чином українського. Крім того, в полі зору дослідники питання теорії екранних мистецтв, вплив останніх на розвиток суспільства.

Науково-методичний доробок становить: понад 150 наукових та навчально-методичних праць, з них біля 30 книг, з яких 12 індивідуального авторства (автор та упорядник). Від 1976 року виступає в періодиці як кінокритик, автор біля 3 тисяч статей, рецензій, інтерв’ю.

Упродовж 2019-2024 р. побачили світ книги С.Тримбача:
    Сергій Тримбач. Іван Миколайчук. Містерії долі. – К.: Дух і літера.- 2021;
    Сергій Тримбач. Богдан Ступка. Метаморфози.- К.: Дух і літера.- 2022 (Серія «Постаті культури»);
    Сергій Тримбач. Історія українського кіно, т. 3. Олександр Довженко. – Київ, ІМФЕ НАН України, 2021.
    Сергій Тримбач. «Кіно, народжене Україною. Ілюстрована історія». Видання 2-ге, доповнене.- Київ: Техніка.- 2020 (Історія українського ігрового кіно 1896-2020).

Участь у написанні колективних праць:
    Сценарії Сергія Параджанова. З коментарями фахівців. Автор розділів «Замість передмови: Параджанов. На вхолі і виході з «Тіней…»; «Іntermezzo», або чому усміхався Коцюбинський»; «Сповідь про воскресіння».- Київ: Дух і літера», 2024.
    Олександр Довженко: між тоталітаризмом і національною ідеєю: енциклопедичний словник, т. 1, літери А-Л. Колективна праця. С.Тримбач – науковий редактор видання, автор біля 100 статей.- Київ, ІМФЕ, 2022.
    Сергій Тримбач. Олександр Довженко. Повість полум’яних літ.- У книзі: Олександр Довженко. Документи і матеріали спецслужб: зб. архів. док.: в 2-х т. / передмова, упорядкування, коментарі, примітки Р.В.Росляка; вступні статті С.В.Тримбача, Р.В.Росляка.- К.: Видавництво Ліра-К.- 2021.- т.1.- 750 с.- т. 2.- 624 с.
    Польоти уві сні та наяву.- К.: Довженко-центр.- 2021.- 304 с.- Статті Сергія Тримбача «Роман Балаян і компанія: деякі особливості гурткової семантики в кінематографічному побуті 1960-80-х» (с. 28-43) та «Роман Балаян: про наслідки генетичного ходу подій» (с. 124-144).
  • Профіль в Google Scholar