2. Структура 🢒 Про кафедру

Про кафедру

З 2005 року кафедру очолює доктор філософських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України О. І. Оніщенко.

Упродовж останніх років у роботі кафедри починає домінувати гуманітарний вектор, що зумовлює появу нових навчальних дисциплін, змістовна спрямованість яких базується на культуротворчому чиннику. Це спричинило необхідність зміни у 2023 році назви кафеди суспільних наук – на кафедру гуманітарних дисциплін.

Сьогодні вона – багатопрофільна, і її НПП забезпечують читання 17 суспільствознавчих дисциплін.

Для бакалаврів викладачі кафедри викладають дисципліни: історія та культура України, філософія, естетика, релігієзнавство, політологія, правознавство, психологія, психологія творчості, історія образотворчого мистецтва, українське образотворче мистецтво в світовому контексті, міфологія як феномен культури.

Магістри слухають дисципліни: історія та теорія художньої творчості, естетико-художні напрямки ХХ-ХХІ ст.: від модернізму до метамодернізму, психологія екранного мислення, історія стилів.

Для аспірантів викладачі кафедри викладають дисципліни: філософія мистецтва, естетичні концепції художньої творчості, мистецтво в контексті культури.

Історія кафедри

Суспільні дисципліни викладалися з 20-х років у Музично-драматичному інституті імені М. Лисенка, потім — у театральному інституті до і після війни. Окрема кафедра була створена в 1947 році, де крім філософських на ній викладалися історичні та економічні дисципліни.

Кафедру очолював кандидат економічних наук А. Ю. Шевченко. У 1952-1953 рр. нею завідувала кандидат філософських наук М. М. Підтиченко, у 1953-1965 рр. — кандидат історичних наук Г. А. Ніколаєнко, у 1965-1976 рр. — кандидат філософських наук, доцент В. Ф. Безпальчий (згодом — доктор філософських наук, професор), у 1976-1979 рр. — кандидат філософських наук, доцент А. М. Макаров, у 1980-1981 рр.— кандидат філософських наук, доцент В. А. Лукеренко, у 1981-1983 рр. —
кандидат філософських наук, доцент М. П. Савчук, у 1984-1999 рр. — кандидат філософських наук, доцент А .М. Феоктистов, у 1999 -. 2005 рр.- доктор філософських наук, професор А. К. Бичко.

У середині 60-х — 70-х рр. XX ст. на кафедрі працювали доктори філософських наук, професори В. О. Кудін, В. Ф. Безпальчий, В. Ф. Передерій, кандидати філософських наук, доценти І .А. Зязюн (пізніше — доктор філософських наук, професор, академік Академії педагогічних наук України), А. М. Макаров (пізніше — доктор наук, професор).

В. О. Кудін і В. Ф. Безпальчий згодом були призначені ректорами Київського державного інституту театрального мистецтва імені І. К. Карпенка-Карого, І. А. Зязюн — ректором Полтавського державного педагогічного інституту, В. Ф. Передерій — ректором Рівненського державного інституту культури.

Наприкінці 80-х на початку 90-х рр. на кафедрі Київського державного інституту театрального мистецтва було вперше запроваджено курс історії України, який читав тоді кандидат історичних наук О. П. Реєнт (тепер — доктор історичних наук, член-кореспондент НАН України, заступник директора Інституту історії України Національної академії наук України).

У 1990 р. кафедра була перейменована на кафедру суспільних наук. Того ж року до складу кафедри були включені викладачі історії образотворчого мистецтва, серед яких відомий мистецтвознавець Д. О. Горбачов. Сьогодні на кафедрі працюють 8 штатних викладачів.