КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
      ТЕАТРУ, КIНО І ТЕЛЕБАЧЕННЯ
      іменi І. К. Карпенка-Карого

Офіційний сайт
eng     укр
Вступнику Факультет театрального мистецтва Інститут екранних мистецтв Новини Контакти

 


Кафедра музичного виховання



Завідувач кафедри

МИХАЙЛОВА Тетяна Віталіївна,
заслужений діяч мистецтв України, доцент, професор кафедри

Завідувач навчальної лабораторії кафедри
БАЖАН Ольга Володимирівна

Адреса кафедри: вул. Ярославів Вал, 40, Київ, 01054
тел.: +38 (044) 272-52-70
e-mail: music@knutkt.edu.ua


Про кафедру

Музика відіграє велику роль у житті суспільства, виконуючи різні соціальні функції: духовні й матеріально-практичні, пізнавальні та виховні. Музиці, як ні одному з видів мистецтва, притаманна дорогоцінна якість – часом непомітно впливати на людину, формуючи її смаки, етичні та естетичні погляди. Музика розвиває у людях здатність цінувати красу, допомагає кожному знайти в собі творчий потенціал, що може розвинутись у будь-який сфері людської діяльності.

Музика існує не лише у чистому вигляді, але й взаємодіє з іншими мистецтвами – літературою, живописом, танцем, театром, кіно, телебаченням.

Тому в системі професійної підготовки студентів Університету – майбутніх акторів і режисерів драматичного театру, театру ляльок, балету, екранних мистецтв, театро- і кінознавців, кінотелеоператорів та звукорежисерів, організаторів театральної справи й кіновиробництва чільне місце посідають музичні дисципліни. Їх викладання забезпечують педагоги кафедри музичного виховання, яка нещодавно відзначила своє 75-річчя (2019).

Невдовзі після повернення театрального інституту з евакуації до Харкова та реевакуації до Києва (влітку 1944-го) була заснована кафедра музичних дисциплін, згодом перейменована на кафедру музично-вокального виховання, потім (і до сьогодні) — музичного виховання.

Першим, завідувачем кафедри був Д. Г. Євтушенко – український вокальний педагог, заслужений діяч мистецтв України, вихованець Київського музично-драматичного інституту імені М. В. Лисенка. У подальшому кафедру музичного виховання очолювали професор Л. А. Руденко, відома оперна співачка, народна артистка України; доцент З. Г. Зінюк, вокальний педагог, заслужений працівник освіти України; професор В. Б. Курбанов, співак, режисер, заслужений артист Азербайджану, заслужений діяч мистецтв України.

З 2009 року кафедру очолює професор Т. В. Михайлова, оперна та концертна співачка, заслужений діяч мистецтв України.

Провідна дисципліна кафедри музичного виховання – сценічний спів – має сприяти розкриттю творчих можливостей, підвищенню якісного рівня підготовки вихованців Університету – майбутніх акторів українського театру. Більшість сучасних театрів України – музично-драматичні. Ця синкретичність обумовлена традиціями, започаткованими ще у ХІХ ст., коли не існувало розподілу на драматичні та музичні трупи. Актор мали, і зараз мають, володіти майстерністю драматичного, музичного, хореографічного мистецтва. Тому питання вокальної підготовки акторів набуває великого значення.

Заняття сценічним співом відрізняються своєю методикою від занять у спеціальних музичних навчальних закладах: проводиться комплексна робота над голосом для оволодіння як розмовно-сценічною мовою, так і співочим навичкам. Зміст занять зі сценічного співу поступово урізноманітнюється, ускладнюється: народні пісні; солоспіви (авторські пісні, романси), що, по-більшості, необхідні для занять з майстерності актора; вокальні твори, ускладнені в технічному і виконавському плані, особливо, під час роботи з вокальним матеріалом музичних дипломних вистав. Найголовніше – навчити майбутніх акторів володіти дієвим співом, тобто вмінням діяти вокальним словом у запропонованих обставинах.




Основоположними в роботі викладачів кафедри музичного виховання були і є засади вокальної педагогіки у поєднанні з досвідом практично-виконавської роботи. Багато років вокальним вихованням акторів займались народний артист України М. С. Фокін, заслужені артисти України О. І. Михайлов, Е. І. Аксютіна, Л. Х. Третяк, доценти З. Г. Зінюк і В. Ф. Сук.

Практичний досвід театрально-концертної діяльності, любов до музики й співу успішно передають майбутнім акторам театру і кіно викладачі з вокалу нашої кафедри:

  • ГРЕВЦОВА Мері Олександрівна, ст. викладач, заслужена артистка України;
  • НАГОРНИЙ Михайло Васильович, ст. викладач, заслужений артист України;
  • ПЕРСАНОВА Ірина Миколаївна, ст. викладач, заслужена артистка України;
  • РУСАНОВА Тетяна Григорівна, ст. викладач;
  • ВАЛЬЧУК Лада Дмитрівна, ст. викладач, лауреат Міжнародного конкурсу вокалістів;
  • ЄМЕЦЬ Ірина Олександрівна, ст. викладач;
  • ХОДАКОВА Тамара Анатоліївна, ст. викладач, заслужена артистка України.

Студенти акторських курсів, з якими працюють викладачі сценічного співу, неодноразово презентували наш Університет на різних творчих заходах, конкурсах і фестивалях України та поза її межами, стаючи перем ожцями і призерами. Вихованці кафедри концертують і працюють як співаки-актори за кордоном (Іспанія, США, КНР, країни Західної Європи).

Гідними партнерами викладачів вокалу є концертмейстери, в роботі яких існують певні особливості, дещо відмінні від інших мистецьких вишів. Поради і зауваження концертмейстерів підштовхують студентів до пошуків нових акторських прийомів та пристосувань, сприяють удосконаленню їхніх музично-вокальних даних.

Провідні концертмейстери кафедри – це висококваліфіковані професіонали з консерваторською освітою:

  • ТАРАСЕНКО Ірина Романівна;
  • ТИМОШИНА Інна Григорівна;
  • НЕТСЄВА Ірина Євгенівна;
  • БАРТКО Олеся Ярославівна, кандидат мистецтвознавства;
  • ГОТЛІП Тетяна Болеславівна;
  • СИМШАГ Наталія Миколаївна, лауреат Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів;
  • ПІДГОРНА Анжеліка Григорівна, концертмейстер.

Студенти акторських курсів, крім сценічного співу, навчаються грі на музичних інструментах: фортепіано, гітарі, бандурі, сопілці, баяні тощо. Гру на народних музичних інструментах викладає один з ветеранів кафедри, доцент МІРОШНИЧЕНКО Лідія Миколаївна; гру на фортепіано – ст. викладач БРИЗГАЛОВА Валерія Євгеніївна, провідні концертмейстери ТИМОШИНА Інна Григорівна, БОЛЬШАКОВА Оксана Андріївна.




Важливою складовою музичного виховання студентів факультету театрального мистецтва та Інституту екранних мистецтв є музично-теоретичні дисципліни. Це історія музики, предмет загальнокультурного спрямування, а також спеціалізовані курси: музика у виставі, робота режисера з композитором, музика в кіно, основи балетного клавіру та партитури, великий цикл музично-теоретичних дисциплін для звукорежисерів (гармонія та основи поліфонії, читання та аналіз партитур, всесвітня історія музики тощо). Викладачі кафедри забезпечують викладання спеціальних авторських курсів також і для слухачів другого (магістерського) рівня освіти: синтез мистецтв та сучасна хореографія, мистецькі форми сучасної видовищної культури, музично-електронні технології як елемент творчості ХХ-ХІХ століття.

Діяльність педагогів-музикознавців – вагоме навчально-методичне й наукове підґрунтя кафедри музичного виховання.

Упродовж 50-х–90-х років минулого століття на кафедрі викладали композитори Л. М. Колодуб (народний артист України, професор), О. О. Левицький (заслужений діяч мистецтв України, доцент), музикознавці А. C. Циніс (кілька років очолював кафедру), А. Л. Співак, Л. М. Березовчук (кандидат мистецтвознавства), Г. О. Когут (музичний акустик-експериментатор, єдиний від України член Міжнародної музичної асоціації з модернізації нотного письма). Сьогодні це: А. К. Терещенко (член-кореспондент НАМУ, доктор мистецтвознавства, професор), К. І. Станіславська (доктор мистецтвознавства, професор), Н. О. Костюк (доктор наук, доцент), Г. М. Фількевич (кандидат мистецтвознавства, доцент, професор кафедри, Т. В. Сітенко (кандидат мистецтвознавства, доцент), М. В. Третяк (заслужений діяч мистецтв України, режисер національної опери України імені Т. Г. Шевченка, викладач). Їх досвід викладацької роботи, сфера науково-педагогічних інтересів, пов’язаних з музикою театру і кіно, музичним театром, знаходить втілення у численних наукових працях: монографіях, навчально-методичних посібниках, публікаціях в академічних виданнях та періодиці.

Ведення відповідної документації, друк навчально-методичних матеріалів, сприяння чіткій організації навчального процесу на кафедрі забезпечує завідувач навчальної лабораторії кафедри музичного виховання. Зараз цю посаду обіймає О. В. Бажан, спеціаліст з вищою педагогічною освітою.



 


Міністерство культури та інформаційної політики України




УНІВЕРСИТЕТ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ






У РАЗІ НАДЗВИЧАЙНОЇ СИТУАЦІЇ АБО ВІЙНИ












ФЕСТИВАЛІ УНІВЕРСИТЕТУ














© 2010 Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого
Розробка сайту bo-co