Київський національний університет
театру, кіно і телебачення
іменi І. К. Карпенка-Карого

  1. іконка дім Головна
  2. Структура 🢒 Про кафедру
Структура

Про кафедру

Кафедра філології є загальноуніверситетською і багатопрофільною. Вона забезпечує викладання цілого ряду навчальних дисциплін. Завданням кафедри є підвищення і доповнення знань, здобутих в середній школі, — класичної і сучасної української та зарубіжної літератури, мови (української, української як іноземної, англійської, французької та німецької), навчити студентів самостійно мислити, орієнтуватися у новітніх здобутках класичної і сучасної світової культури.

До фахових дисциплін, які вивчають студенти, входять:

  • українська мова
  • культура української мови
  • стилістика української мови
  • українська мова як іноземна
  • іноземна мова 
    (англійська, німецька, французька)
  • історія української літератури
  • історія зарубіжної літератури

Навчальний процес побудовано на основі розроблених викладачами кафедри програм, затверджених Вченою радою університету. Ці програми відповідають сучаснім вимогам вищої гуманітарної освіти і враховують специфіку вищого навчального закладу яким є Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого.

Викладацька робота. Серед заходів, що сприяють глибшому засвоєнню матеріалу, слід назвати запровадження усних та письмових рефератів із наступним обговоренням, що активізує наукову і творчу думку студентів, спонукає їх до студіювання запропонованої літератури; перегляд студентських театральних вистав з наступним обговорення викладачами кафедри також допомагає підняти фаховий рівень виконання майбутніми акторами. Позитивні наслідки дають і щорічні екскурсії-лекції для студентів до Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України, де студенти знайомляться з раритетами української й зарубіжної науки і культури, одержують можливість зустрітися і більше довідатися про наукові пошуки відомих дослідників театру, кіно, українського та слов’янського фольклору.  

Викладачі української та зарубіжної літератур проводять зустрічі студентів з відомими українськими письменниками, постійно консультують студентів з приводу добору літературного матеріалу для акторських, режисерських та кіноробіт. Для поглиблення знань про українську літературу студентам пропонується відвідування літературних музеїв Києва, як-от: Національний музей літератури України, Музей П. Тичини, Музей шістдесятників, Музей М. Рильського та ін.  

Викладачі іноземних мов допомагають з перекладами з української мови, а також літературними перекладами зарубіжних авторів. Проводиться активна робота зі студентами-іноземцями: викладачі кафедри навчають не тільки української мови, але й розширюють знання про культуру, історію, мистецтво України.

Історія кафедри

Філологічні дисципліни викладалися в усі роки існування школи — інституту — університету: і на очолюваному Марією Старицькою українському відділі Музично-драматичної школи М. В. Лисенка, й у Вищому музично-драматичному інституті імені М .В. Лисенка, і в Державному театральному інституті в довоєнні часи. Серед викладачів українського відділу курсу драматичного мистецтва Музично-драматичної школи М. В. Лисенка був видатний учений В. М. Перетц — академік Імператорської Академії наук у Петербурзі, а згодом — академік Української Академії наук, філолог широкого плану — літературознавець, фольклорист, історик театру.

У 1944 р., після звільнення Києва від фашистської окупації і повернення інституту з евакуації, була створена кафедра історії театру і літератури, яку очолив видатний український учений, академік АН України, професор О. І. Білецький . З 1947 р. цією кафедрою керував доктор мистецтвознавства, професор М. К. Йосипенко. Наступного року філологічні дисципліни відокремилися у самостійний структурний підрозділ як кафедра історії літератури, а згодом — як кафедра літератури та мов, що зосередилася на викладанні лише філологічних дисциплін — української, російської, англійської, німецької, французької мов; історії української, російської та зарубіжної літератури. У 1948—1961 рр. кафедрою керував кандидат філологічних наук, доцент Л. Г. Сокирко.

Кафедру філології очолювали: в 1965—1967 рр. — доктор філологічних наук, відомий письменник М. Й. Сиротюк; з 1968 по 1986 рр. — доктор філологічних наук, професор М. П. Пивоваров; з 1986 по 1992 рр. — професор Д. Я. Шлапак; з 1992 по 1995 рр. — доктор філологічних наук, професор І. П. Мегела; з 1995 по 2003 рр. — доктор філологічних наук, професор Н. С. Шумада; з вересня 2003 р. по січень 2007 р. — кандидат філологічних наук, доцент І. С. Гнатюк. З лютого 2007 на чолі кафедри –   кандидат філологічних наук, доцент Ю. А. Могила.

У різні роки на кафедрі працювали відомі філологи і мистецтвознавці: доктор філологічних наук, професор А. В. Краснова, доктор мистецтвознавства, професор Н. Б. Кузякіна, доктор філологічних наук, доцент Л. З. Мороз; кандидати філологічних наук, доценти І. С. Радовська, Л .Г. Лущик, В. Л. Скуратівський (тепер – доктор мистецтвознавства), Н. Д. Білик, О. І. Гончар, В. В. Дятчук, Ю. М. Проценко, Л. О. Кисельова, Т. Г. Свербілова, М. М. Черненко,  Е. С. Гончарик (тепер — доктор філологічних наук) — усе це викладачі з великим науково-педагогічним досвідом; застосування ними індивідуальних підходів та методик забезпечувало високий загальноосвітній, загальнокультурний рівень підготовки наших митців, еліти української культури.

Фотогалерея