2. Структура 🢒 Про кафедру режисури телебачення

Про кафедру режисури телебачення

Форми навчання – денна за заочна. Терміни навчання:

• за першим (бакалаврським) рівнем – 3 роки 10 місяців навчання;
  • за другим (магістерським) рівнем  – 1 рік 4 місяці;
  • за третім (освітньо-творчим) рівнем для здобуття ступеня доктора мистецтва – 3 роки.

Історія кафедри

Історія кафедри режисури телебачення розпочинається ще з 1960-х років, коли «в надрах» єдиної на той час кафедри майстерності актора та режисури кіно (очолюваної народним артистом України, професором В. І. Івченком) були зроблені перші кроки щодо підготовки фахівців для телебачення. 1969 року був вперше здійснений прийом на курс “режисури телевізійного фільму” (на замовлення тодішнього Державного комітету з радіомовлення та телебачення).

Впродовж 1972 – 1974 рр. було здійснено організаційну, методичну та кадрову підготовку, а з 1975 року розпочався прийом студентів по нову в Україні спеціалізацію «режисуру телебачення». Художнім керівником першого набору майбутніх режисерів телебачення був доцент В. Л. Чубасов. Відтоді підготовка фахівців цієї спеціалізації не припинялася.

1990 року розпочато підготовку спеціалістів режисерів для телебачення за вечірньою та заочною формами навчання. 2007 року вперше було здійснено випуск фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра. В 2018 році випускники кафедри вперше захистили дипломи за освітнім рівнем магістра.

У 1991 році, зважаючи на невпинне зростання запиту на фахівців для телебачення, було утворено самостійну кафедру режисури телебачення, яку очолив відомий практик, теоретик і педагог, заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор В. Б. Кісін. Він здійснював керівництво кафедрою незмінно до самої своєї смерті у вересні 1997 року.

Майже 14 років (1997-2011 рр.) кафедрою керував відомий кінорежисер і письменник, заслужений діяч мистецтв України, доцент В. В. Ілляшенко.

З травня 2011 року кафедру очолив знаний кінорежисер – заслужений діяч мистецтв України, доцент В. П. Вітер.

Кафедра режисури телебачення готувала фахівців з трьох спеціалізацій: «Режисура телебачення», «Звукорежисура», «Диктор та ведучий програм ТБ» (лише у вересні 2002 року була створена самостійна кафедра звукорежисури).

1996 року здійснено перший прийом студентів на надзвичайно складну і важливу спеціалізацію – «Диктор та ведучий програм телебачення». Майстерню очолила народна артистка України Т. В. Цимбал.

На кафедрі з часу її заснування у різні періоди працювали відомі діячі телебачення та кіно, більшість з яких мали великий досвід творчої та педагогічної роботи, значний стаж викладання у вищій школі: заслужений діяч мистецтв України, професор В. Б. Кісін; доктор мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, дійсний член НАМУ В. Л. Скуратівський, доцент В. Л. Чубасов; народні артисти України: Т. В. Цимбал, Г. Р. Кохан, І. М. Дука; член-кореспондент Академії мистецтв України, доцент О. О. Сердюк, доцент В. Д. Талашко; лауреати Національної премії України імені Тараса Шевченка: народний артист, професор М. І. Мерзлікін та заслужений діяч мистецтв України А. Д. Борсюк; заслужені діячі мистецтв України: доценти В. З. Довгань, В. В. Ілляшенко, С. Б. Чернілевський; заслужений працівник культури України Р. О. Синько, доцент О. С. Одинець; заслужені діячі мистецтв України: В. О. Шулаков, В. М. Попков, А. О. Бенкендорф; заслужені артисти України І. О. Буніна, Ю. Г. Критенко, О. М. Писар, І. А. Кравченко, Т. В. Денисенко; заслужені працівники культури України, старші викладачі Л. А. Бильчинський, М. І. Єдомаха, Р. Р. Єфіменко, 3. В. Кулик; провідні практики телебачення О. М. Бородіна, А. С. Васянович, І. К. Дніпренко, А. Ф. Жилінський, О. І. Косяченко, Г. М. Чесноков, Є. Г. Солнцев; відомі журналісти, телеведучі В. В. Михайлов, С. В. Набока, О. А. Кривенко; кіно-, телеоператори: заслужений діяч мистецтв України В. І. Кріпченко, засл. працівник культури України: М. Г. Лебедєв, А. І. Степаненко, Ф. Б. Шевардін; сценаристи А. Ю. Курков, М. М. Лебедєв, В. Л. Копилець, Б. О. Жолдак та ін.

З 1993 року кафедра розпочала навчання аспірантів та асистентів-стажистів. Успішно працювали та працюють нині в Університеті випускники асистентури-стажування: Мирослав Гай, Тетяна Осико, Євгенія Непиталюк, Тетяна Бура, Ірина Правило, Інна Барановська, Андрій Кіршин, Анастасія Квітка-Ступак та інші.

2019 року кафедра здійснила перший набір до творчої аспірантури. У грудні 2023 року творчий мистецький проєкт успішно захистила та отримала ступінь доктора мистецтва Ірина Правило.

З ініціативи та під наглядом кафедри створено навчальні фільми: «Антологія українського кіно», «Хрестоматія українського німого кіно» (режисер та автор сценарію заслужений діяч мистецтв України А. О. Серебренников) та «С. М. Ейзенштейн: уроки монтажу» (І та II частини; режисер та автор сценарію доцент В. Л. Чубасов). Обидва навчальні посібники широко використовуються в навчальному процесі.

Випускники кафедри

Багато випускників кафедри режисури телебачення стали відомими теле- та кінорежисерами, зробили чималий внесок у розвиток не лише українського, а й світового екранного мистецтва.

Серед них такі відомі режисери, телеведучі як Анатолій Борсюк, Вадим Кастеллі, Борис Небієрідзе, Володимир Попков, Наталія Андрейченко, Андрій Дончик, Євген Солнцев, Ігор Кобрин, Мирослав Слабошпицький, Аркадій Непиталюк, Олена Дем’яненко, Дмитро Томашпольський, Руслана Писанка, Анатолій Нейолов, Анна Банківська, Тарас Дудар, Анастасія Буковська, Мирослава Хорошун, Руслан Батицький, Вікторія Трофіменко, Марина Горбач, Олег Туранський, Юлія Шпачинська, Олександр Кирієнко, Вадим Колодійчук, Максим Литвинов, Мирослав Гай, Філіп Сотниченко та багато інших.