Кіноспадщина відроджується: унікальні знахідки студентів КНУТКіТ ім. І.К. Карпенка-Карого

17 квітня 2025 року в Кінотелекомплексі Університету відбулася публічна передача рідкісних плівкових матеріалів 1920–30-х років зі студентського архіву до державного кіноархіву Національного центру Олександра Довженка — для подальшого збереження, вивчення та популяризації.
Унікальний фільмофонд Національного центру Олександра Довженка поповнився сенсаційними стрічками на контратипі (призначений для подальшого копіювання на позитив), які вважалися втраченими в Україні:
- «Секрет рапіду» Павла Долини (учня Леся Курбаса)
- «Трипільська трагедія» 1926 року за сценарієм Григорія Епіка
— обидва вважалися втраченими в Україні.
Стрічки були віднайдені завдяки карпенківцям Інституту екранних мистецтв:
– здобувачу 3 курсу ОПП “Кінознавство” Олександру Дарману (керівник курсу доцент, заслужений працівник культури України Ольга Равлюк-Голіцина)
– здобувачу 1 курсу, другого (магістерського) рівня вищої освіти, ОПП “Кінознавство” Володимиру Прилуцькому (керівник курсу – доктор філософських наук, професор, заслужений працівник культури України Марина Братерська-Дронь)
Завідувачка навчально-виробничої майстерні Вікторія Слопіцька подякувала молодим дослідникам за ініціативу й зазначила: «Відновлення історичної спадщини є ключем до побудови майбутнього. І наше завдання — передати знання і досвід молодшому поколінню, щоб забезпечити тяглість української кінематографічної традиції».
Олена Гончарук, генеральна директорка Державного підприємства «Національний центр Олександра Довженка», а також її колеги з Центру — кінознавиця Альона Пензій і керівниця Фільмосховища Тетяна Деркач — подякували за передані артефакти, розповіли про їхню подальшу долю та наголосили на важливості продовження спільної дослідницької роботи з КНУТКіТ імені І.К. Карпенка-Карого.
Зі знахідкою привітав і кінознавець та головний редактор часопису КІНО-КОЛО Володимир Войтенко.
Молоді дослідники Олександр та Володимир подякували за підтримку завідувачці навчально-виробничої майстерні Вікторії Слопіцькій, старшій викладачці кафедри кінознавства Оксані Волошенюк, доценту та заслуженій працівниці культури України Ользі Равлюк-Голіциній та всім хто долучився до їхніх перших кроків в архівній діяльності.
Раніше, завдяки зусиллям карпенківців, було так само віднайдено та передано на збереження до Довженко-Центру стрічку «Карл Бруннер» Мечислави Маєвської та Олексія Маслюкова.
Університет продовжує плідну співпрацю з Довженко-Центром — однією з найдинамічніших культурних інституцій України з міжнародним авторитетом у сфері кіно.
Вітаємо дослідників і бажаємо нових відкриттів у кінематографії!













